Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia ruszyły w naszej szkole „pełną parą”. Pod czujnym okiem członkiń Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin” - Panią Janiną Kołek i Teresą Krzepkowską uczniowie, nauczyciele i rodzice piekli Świątecznego Piernika. Wszyscy bawili się wspaniale a zapach świąt unosił się nad całym Sorbinem.
W naszej szkole Mikołaj nie zapomniał o uczniach. Przybył z prezentami 5 grudnia.
Bardzo miło został przyjęty przez wszystkich, a w podziękowaniu za prezenty dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki.
W czasie trwania turnieju dzieci wykonywały różnorodne zadania o charakterze intelektualnym i czynnościowym, związane z tematyką dotyczącą czterech pór roku w przyrodzie. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i wiedzą- ich prace możemy oglądać na szkolnej wystawie. Do szkoły powróciły z cennymi nagrodami. Gratulujemy!
R.M.
Z okazji "Dnia Górnika" 5 grudnia nasza szkoła gościła wyjątkowego gościa: Pana Wacława Pejasa, emerytowanego górnika.
R.M.
26.11.2014 byliśmy zobaczyć: Słońce w Dolinie Muminków na podstawie utworu „W Dolinie Muminków” ("Trollkarlens Hatt")
Opowieść o małych stworkach, które stały się ulubieńcami dzieci i dorosłych na całym świecie. Te miłe i szlachetne trolle podchodzą do życia niezwykle refleksyjnie. Naiwność niektórych ich przygód czy doznań przeradza się w swoistą mądrość życiową.
10.12.2014 byliśmy na:Kosmicznej sprawie
„Kosmiczna sprawa” to pełna dowcipu opowieść o tym, co najważniejsze. O przyjaźni i uczuciach, bez których świat może i byłby bardziej poukładany, ale byłby też nudny i smutny.
Dnia 25.09.2014 roku nasza szkoła obchodziła wyjątkowe święto – święto patrona szkoły - 3 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Tego wyjątkowego dnia naszą szkołę odwiedzili uczniowie z nauczycielami oraz z księdzem Edwardem Mosiołem z Suchej, który był proboszczem w Sorbinie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza Sławomira Spychaja i księdza Edwarda Mosioła. Po mszy świętej wszyscy udali się do szkoły na dalsze uroczystości.
W szkole wszystkich gości przywitała pani dyrektor Bożena Święs i zaprosiła do wysłuchania przedstawienia przygotowanego przez panią Agnieszkę Boczek i klasę szóstą oraz historii 3 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej opracowanej przez pana Damiana Garbalę. Na koniec wystąpił pan Wojciech Sadowski, który opowiedział o społeczności żydowskiej mieszkającej w Bliżynie podczas II wojny światowej. Całość uroczystości dopełniło wspólne odśpiewanie Roty.
19 listopada 3-osobowa ekipa : Julia Zbroja, Darek Domagała i Łukasz Supierz pod opieką R.Młodawskiej reprezentowała naszą szkołę w etapie wojewódzkim XII edycji Turnieju Wiedzy Ekologicznej Uczniów klas IV- VI pod nazwą „Formy Ochrony Przyrody w Polsce”. Organizatorem konkursu była Liga Ochrony Przyrody oraz SP nr 27 w Kielcach. Konkurs polegał na rozwiązywaniu w 4 etapach różnorodnych zadań o charakterze intelektualnym. Mimo wysokiego poziomu trudności nasza drużyna wykazała się dużą znajomością tematu i znalazła się wśród laureatów, zdobywając cenne nagrody. Gratulujemy sukcesu!
We wtorek w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający Święto Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie najstarszych klas pod czujnym okiem pani mgr Agnieszki Boczek. Przepiękne teksty oraz pieśni patriotyczne przypomniały nam jak ważnym elementem w naszym życiu jest wolność i ojczyzna.
Dziękujemy.
W piątek 7 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się koncert finałowy VII Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Generała Antoniego Hedy „Szarego” „Z Pieśnią Do Niepodległej”.
Podczas przesłuchań Jury oceniło występy pod kątem walorów głosowych, emisji głosu, interpretacji, aranżacji utworu i oczywiście doboru repertuaru. Z grona uczestników konkursu wybrano najlepszych, a wśród nich był uczeń naszej szkoły Łukasz Supierz, który śpiewał utwór "Dziś do ciebie”. Gratulujemy Łukaszowi i życzymy dalszych sukcesów.
"Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi"
12 listopada w naszej szkole odbędzie się uroczysty apel. Zapraszamy
We czwartek 30 października organizowana była w naszej szkole zabawa halloween’owa. Z tej okazji szkołę opanowały duchy, wampiry, czarownice, diablice i oczywiście dynie. Pomysłów na "straszne stroje" dzieci miały bez liku. Było wiele konkursów dla najmłodszych uczniów jak i dla tych starszych. Mottem przewodnim całej imprezy była przede wszystkim dobra zabawa. Na długo utkwi nam ten Halloween w pamięci i z niecierpliwością będziemy go oczekiwać w przyszłym roku.
1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.
W tym dniu oddajemy cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych obchodzimy 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami".W tym dniu wspominamy pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości.
Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.
W piątek 24 października o godzinie 10:00 Komenda Powiatowa PSP w porozumieniu z dyrekcją przeprowadziła ćwiczenia ewakuacyjne dla uczniów i pracowników szkoły. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia pożarem, oraz postępowania na wypadek jego wystąpienia. Ważnym elementem było sprawne poruszanie się w budynku zgodnie z drogami ewakuacyjnymi oraz postepowanie w przypadku udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.
We czwartek, 23 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klas pierwszych. Uczniowie, elegancko ubrani prezentowali się bardzo wytwornie. To bardzo ważna chwila w ich życiu. Nie codziennie zostaje się przecież uczniem. Uroczystość rozpoczeła się o godzinie 10:00 w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna - uroczyste ślubowanie, po którym każdy uczeń z klasy był osobiście pasowany na ucznia przez Panią Dyrektor.
Mamy nadzieję że było bardzo miło i serdecznie, a wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do programu edukacyjno-ekologicznego pt."ŚWIĘTO DRZEWA", który poświęcony jest sadzeniu i ochronie drzew oraz popularyzacji znaczenia drzew w biosferze. Święto to uczy, jak ogromną wartością jest dla człowieka zieleń, a zwłaszcza drzewa. Tegoroczna edycja Święta Drzewa przebiega pod hasłem Drzewo Wolności.
Uczniowie szkoły podjęli różnorodne działania przygotowane przez R.Młodawską, mające na celu promowanie tego święta.
Klasy I - III wykonały piękne prace plastyczne „Liście i owoce naszych drzew”, a klasy IV-VI przygotowały wyjątkowe plakaty „Nasze klasowe drzewo”.
Wszystkie dzieci na papierowych liściach napisały postanowienia związane z ochroną przyrody. W ten sposób powstało Drzewo Przyjaciół Przyrody.
10 października br. Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody przygotowało apel, który przybliżył rolę drzew, oraz prezentację najczęściej spotykanych w naszych lasach gatunków drzew. Następnie jeden z gości-pan leśniczy Witold Ożóg przedstawił instruktaż sadzenia drzewa. Na zakończenie tej części przeprowadzono mini-konkurs, sprawdzający wiadomości z treści apelu.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie i nauczyciele naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor udali się na plac szkolny, aby pod czujnym okiem panów leśników posadzić młode drzewka ufundowane przez Nadleśnictwo. Dzieci bardzo zaangażowały się w sadzenie świerków i jarzębiny.
Przywiezione przez leśników- pana Witolda Ożoga i pana Krzysztofa Ptaka sadzonki drzew będziemy pielęgnować i bacznie obserwować ich rozwój.
R.M.
11.09.2014 roku w naszej szkole odbyła się sesja popularno – naukowa poświęcona „Żołnierzom Wyklętym” połączona z 75 - rocznicą wybuchu II wojny światowej i powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Po mszy świętej pan Arkadiusz Kutkowski z Instytutu Pamięci Narodowej otworzył wystawę pt. „ Bić się do końca . Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945 – 1950 ”. Po otwarciu wystawy rozpoczęła się sesja popularno – naukowa. Pierwszym prelegentem był pan dr Krzysztof Busse z Instytutu Pamięci Narodowej , który przedstawił referat pt. „ Żołnierze Wyklęci”. Kolejnym punktem sesji była projekcja multimedialna przygotowana przez absolwentów Zespołu Szkół im. Gen. Stanisława Maczka w Bliżynie : Piotra Ciuka , Krzysztofa Jachimowicza , Mikołaja Karsznia , Michała Pióro , Michała Płatka i Huberta Zygmunta pt. „Akcja na więzienie kieleckie rozpoczęła się w gminie Bliżyn 4/5.09.1945r.”. Ostatnim referującym był pan Roman Falarowski z Zespołu Szkół im. Gen. Stanisława Maczka w Bliżynie , który przedstawił referat pt. „Wacław Borowiec „Niegolewski” –życie i działalności konspiracyjno-bojowa. W przerwach między prelekcjami wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Sorbin pod przewodnictwem pana Dariusza Figarskiego z repertuarem piosenek partyzanckich. W uroczystościach wzięli udział : kombatanci , Wójt Gminy Bliżyn , mieszkańcy Sorbina oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im.3. P.P.L. AK w Sorbinie.
Dnia 19 września, uczniowie naszej szkoły jak co roku przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata – 2014” przebiegającej pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!”.
Tego dnia wszystkie klasy pod opieką swoich wychowawców ,nauczycieli i wielu rodziców uczestniczyły w okolicznościowym apelu, przygotowanym przez R.Młodawską, i zajęciach terenowych.
W części artystycznej przenieśliśmy się na salę sądową .Właśnie rozpoczynała się rozprawa przeciwko pani Śmieciarskiej. Widzowie z zainteresowaniem śledzili przebieg rozprawy i zastanawiali się nad decyzją sądu.
Po apelu uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli sprzątać wyznaczone tereny.
Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także zabawy.
Po sprzątaniu uczestnicy regenerowali siły przy grillowanych kiełbaskach ,ufundowanych przez Radę Rodziców.
Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje ekologiczne zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.
R.M.
Na uroczystą Mszę Św. zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców 1 września 2014 roku na godzinę 9.00. Po Mszy Św. przejście do szkoły i uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Zapraszamy...
Powered by aSc EduPage