8 Marca obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Kobiet".
Uprzejmie informujemy, że w związku z organizowaną przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowego Związku Żołnierzy AK akcją „Światełko dla Armii Krajowej” uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami zapalili w dniu dzisiejszym symboliczne znicze pod pomnikiem przy kościele pod wezwaniem NSJ w Sorbinie upamiętniającym walkę i męczeństwo żołnierzy AK, oraz na miejscowym cmentarzu.
Nadmieniamy, iż nasza szkoła nosi imię 3 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej i zawsze chętnie bierze udział we wszystkich uroczystościach związanych z Armią Krajową organizowanych na terenie gminy i powiatu, a także sama organizuje takie uroczystości.
Z poważaniem
Bożena Święs
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sorbinie
Sorbin 89
26-120 Bliżyn
powiat skarżyski
W dniu 15.02.2017 w naszej szkole odbył się pokaz niecodziennej lekcji przyrody pt: Czy to magia?? Nie, to czysta chemia.
W programie
- żywa lekcja przyrody
- niezwykłe eksperymenty chemiczne
- intrygujące ciekawostki o budowie organizmu
- duża kolekcja rekwizytów, zabawy z transformatorem tesli, kulą plazmową, sporych rozmiarów żyroskopem, kołem optycznym
- konkursy z wiedzy, zręcznościowe i z niespodzianką
"Pszczeli Bohaterowie" to nowa odsłona programu edukacyjnego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Do programu przystąpił nasz szkolny zespół "Miodołaki". W tym roku wyjątkowa, nowoczesna platforma edukacyjna zabrała uczestników w ciekawy świat pszczół. Podążając ścieżką edukacyjną razem z opiekunką R.Młodawską , uczniowie odkrywali tajemnice tych niezwykłych owadów. Podejmowali działania na rzecz ochrony pszczołowatych i zdobywali punkty za przesłane relacje z zadań. Zespół przeszedł przez trzy etapy tematyczne – „Poznaj”, „Zbuduj wrażliwość” oraz „Chroń”. Dodatkowo indywidualni członkowie zespołu zarejestrowani na platformie, otrzymali szansę wcielenia się w rolę pszczelich rekrutów Akademii. Przesyłając relacje z zadań, rozwijali wybraną przez siebie postać i zdobywali dodatkowe punkty dla zespołu. Dzięki wspólnej, grupowej i indywidualnej pracy, drużyna naszych graczy rywalizowała ze szkołami w całej Polsce. Dwa razy zespół "Miodołaki" zdobył wyróżnienie za najciekawszą relację z realizacji zadań dodatkowych oraz nagrody dla każdego w postaci pszczelich gadżetów. O "Miodołakch" pisano też w lokalnej prasie( "Echo Dnia" i "Tygodnik Skarżyski"). Nasz zespół uzyskał 11482 punktów i tytuł lidera w województwie świętokrzyskim. Ostatecznie zajął wysokie 12 miejsce wśród 150 drużyn z kraju . Gratulujemy!
R.M.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia nasze sale lekcyjne nabrały niezwykłego klimatu. A to za sprawą Samorządu Uczniowskiego, który po raz pierwszy ogłosił konkurs na najładniej udekorowaną świątecznie -zimowo salę. Do zabawy przyłączyli się wszyscy uczniowie oraz wychowawcy i rodzice, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do konkursu., Wszystkie klasy pięknie wystroiły swoje sale, wykazując się pomysłowością. Były gazetki tematyczne oraz świąteczne i zimowe ozdoby. Ostatecznie uznano,że klasa VI ( wych. R.Młodawska) najładniej przystroiła swoją salę. Nagrody dla zwycięskiej klasy i słodkie upominki dla pozostałych uczniów ufundowała Rada Rodziców.
R.M.
Miło wspominamy czas spędzony w Wiosce Świętego Mikołaja i Bajkowym Parku Rozrywki w Bałtowie.
Dzieci odwiedziły Królową Śniegu, bawiły się w Lodowym Labiryncie w towarzystwie Pingwinka, łowiły ryby w przerębli i odwiedziły wioskę Eskimosów. A w bajkowym namiocie pod kierunkiem Pani Choinki i Ciasteczka pomalowały gipsowe aniołki, potem oglądały popisy iluzjonisty i tresowanych piesków. W magicznym kinie 5D dzieci obejrzały ciepły, świąteczny film. Na koniec- wizyta w Chacie Świętego Mikołaja i spotkanie z mamutem Mańkiem.
R.M.
Kolejna edycja ZP za nami. To coroczna akcja, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród czy okoliczny park. W ramach Zimowego Ptakoliczenia skupiamy się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. W czasie zimowego spaceru członkowie SK LOP z opiekunką koła R. Młodawską zaobserwowali najwięcej wróbli i sikorek bogatek.
Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy tworzone są zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.
R.M.
23.01.2017 odbył się w naszej szkole pokaz historyczny pt: „Rzymskie imperium i tradycje antyku". W programie który został zaprezentowany przez grupę artystyczną „Rekonstrukto” znalazły się:
1. Żywa lekcja historii
2. Prezentacja obyczajów i kultury epoki
3. Przegląd ekwipunku i uzbrojenia
4. Zapierające dech w piersiach pojedynki
5. Prawo dawne - narzędzia tortur
6. Gry i zabawy plebejskie
7. Duża kolekcja broni i rekwizytów
8. Osobiste zapoznanie każdego ucznia z rekwizytami i strojami
!4 grudnia piekliśmy i zdobiliśmy pierniki. Ta tradycja w naszej szkole to coroczne "Piernikowanie. Czynny udział brali wszyscy uczniowie naszej szkoły. Było dużo radości i zabawy.
12 października br. odbyła się wycieczka do kopalni soli w Bochni dla uczniów z klas 0 – VI i ich rodziców. Została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką w Sorbinie w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego ogłoszonego przez Gminę Bliżyn pt. „Żyję zdrowo bez nałogów”.
Zwiedzanie kopalni soli odbywało się po trasie turystycznej wiodącej przez najstarsze i najciekawsze wyrobiska i komory. Niewątpliwą atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową i przeprawa łodzią, a także Podziemna Ekspozycja Multimedialna, dzięki której zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu historii przewodnikowi pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. W drodze powrotnej zwiedziliśmy ruiny zamku w Chęcinach, a w związku z tym, że było już ciemno – wypatrywaliśmy Białej Damy spacerującej po murach zamku.
4 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej w Sorbinie odbyła się wieczornica poetycka przypominająca utwory poetów pochodzących z Sorbina , Zbrojowa i Nowek: p. Agaty Karlikowskiej, p. Danuty Młodawskiej, śp. Tadeusza Rodaka i śp. Heleny Kulińskiej.
Wieczornica nosiła tytuł „Jesienny bukiet” i w taki bukiet zostało przeistoczone miejsce, w którym prezentowane były wiersze.
Poetki, panie: Agata Karlikowska i Danuta Młodawska zaszczyciły wieczornicę swoją obecnością, a 86 letnia p. Agata zachwyciła słuchaczy recytacją niektórych swoich utworów.
Na spotkanie z poezją przybyli również goście w osobach wójta gminy Bliżyn, radnych, pani dyrektor GOK w Bliżynie, księży oraz mieszkańców Sorbina, Zbrojowa i Nowek.
Poezji recytowanej towarzyszyła również piękna poezja śpiewana prezentowana przez powstały niedawno w Sorbinie zespół „Astra Deo”
Recytatorami byli zarówno uczniowie SP Sorbin, jak również dorośli mieszkańcy, którym droga jest nasza Mała Ojczyzna.
Spotkanie z poezją zakończyła koncelebrowana msza św. w intencji twórców odprawiona w kościele w Sorbinie
Dnia 24 października uczniów naszej szkoły odwiedził Pan Wójt wraz z policjantami z Komendy Państwowej Policji w Skarżysku Kamiennej. Celem wizyty była pogadanka na temat: "Bezpieczeństwa na drodze". Uczniom zostały wręczone odblaski.
Drzewa w pierwszej kolejności kojarzą się z lasem. Jednak również na terenach wiejskich odgrywają one ważną i często niedocenianą rolę. Klub Gaja, organizując tegoroczne „Święto Drzewa – wśród pól”, zachęca mieszkańców z terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych.
Z okazji 14 edycji programu Święto Drzewa uczniowie SK LOP pod kierunkiem opiekunki koła R.Młodawskiej przygotowali apel o polskich drzewach.
Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów na członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody oraz wręczenie im legitymacji i upominków.
R.M.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w EDP- corocznej imprezie organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w pierwszy weekend października. W trakcie spaceru i wycieczki uczniowie pod opieką R.Młodawskiej obserwowali i liczyli ptaki. W tym roku najczęściej obserwowany przez nas był wróbel.
R.M.