14 października, w symbolicznym dniu, Dniu Edukacji Narodowej, Szkoła Podstawowa im. 3 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w Sorbinie świętowała jubileusz 55.lecia powstania. W lutym 1962 roku przede wszystkim staraniem ówczesnego kierownika szkoły Jana Pepasia oraz przewodniczącego komitetu budowy Jana Dąbrowskiego, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności, po sześciu latach starań, nowa szkoła została oddana do użytku.
Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza w., którą w kościele parafialnym w Sorbinie odprawił ks. proboszcz Aleksy Kołsut. Przed jej rozpoczęciem schola parafialna „Astra Dei” pod kierunkiem Agnieszki Więckowskiej odśpiewała „Barkę”, a do świątyni wprowadzone zostały poczty sztandarowe szkoły oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia przeszli na plac szkolny. Tutaj odsłonięta została wmurowana w ścianę szkoły tablica pamiątkowa upamiętniająca jubileusz ufundowana przez mieszkańców Sorbina, Nowek i Zbrojowa. Uroczystego aktu odsłonięcia dokonali: byli dyrektorzy szkoły Jan Pepaś i Henryk Żak, obecna dyrektor Bożena Święs, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Nad Kuźniczką Agnieszka Ślusarczyk, radna Halina Fidor oraz sołtys Monika Solarz, które jednocześnie jest przewodniczącą rady rodziców. Tablica została również poświęcona, co uczynił ks. proboszcz.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, przystrojonej w 55. kwiatów wykonanych przez Klub Seniora „Pogodni” z Sorbina. Licznie przybyłych gości powitały Bożena Święs oraz Halina Fidor. Byli wśród nich, poza wyżej wskazanymi: poseł Marzena Okla-Drewnowicz, absolwentka szkoły, prof. Aleksander Brzeziński, również jej absolwent, Danuta Wójcik z Zarządu Okręgu ŚZŻAK z Kielc, wójt gminy Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Tadeusz Łyjak wraz z grupą radnych, sekretarz gminy Barbara Stachera, radny powiatowy Mieczysław Bąk, dyrektorzy szkół i instytucji kulturalnych oraz społecznych, obecni i byli pracownicy szkoły, sołtysi, prezesi straży, firm, współpracujących ze szkołą.
Ze wzruszeniem o początkach swej 25.letniej pracy w szkole (od 1956 roku) mówił jej pierwszy kierowników Jan Pepaś przypominając trudności, jakie napotykano w trakcie jej budowy (o czym szerzej napiszemy w Informatorze). Później Halina Fidor odczytała długą listę nauczycieli, którzy przez ponad pięć dekad pracowali w szkole. Zmarłych pedagogów uczczono minutą ciszy.
Głos zabierali również zaproszeni goście, wręczając dyrekcji upominki oraz prezenty. Szczególną wartość miała deklaracja wójta gminy Mariusza Walachni, który poinformował o tym, że w 2018 roku szkoła zostanie – w ramach programu termomodernizacji – kompleksowo wyremontowana. Wójt przekazał też symboliczny czek na zakup dwóch nowych zestawów komputerowych.
Nie mogło też zabraknąć wyprawy w przeszłość. Historię szkoły przybliżył Henryk Żak, obejrzeliśmy prezentację multimedialną oraz doskonały program artystyczny
w wykonaniu uczniów szkoły oraz scholi parafialnej. Program przygotowały: Agnieszka Boczek, Halina Fidor i Izabela Zygmunt. Scholii akompaniowali: na skrzypcach Edward Orłowski, na gitarach Emilia Młodawska i Ryszard Kucewicz, na klawiszach Dorota Żak.
W rolę konferansjerów wcielili się Julia Kulińska i Jakub Solarz, program wierszem zakończył Bartek Rozwadowski.
W końcowej części o pracy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi „Nad Kuźniczką” mówiła jego prezes Agnieszka Ślusarczyk, a o pracy Rady Rodziców Monika Solarz.
Mnóstwo życzeń popłynęło również do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wystąpił też Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”, a wcześniej minutą ciszy zebrani uczcili pamięć zmarłego członka zespołu Kazimierza Borunia.
Na zakończenie zebrani podzielili się jubileuszowym tortem. /źródło: Jacenty Kita, Samorządowy Informator GMINY BLIŻYN/
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa to święto jest obchodzone we wszystkich krajach członkowskich wspólnoty. W Polsce realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne. Klub Gaja zorganizował tegoroczne obchody pod hasłem " Drzewo- Przyjaciel", podkreślając niezliczone korzyści, jakie dają nam drzewa i zachęcając do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Nasza szkoła jak co roku przyłączyła się do obchodów Święta Drzewa , przygotowując pod kierunkiem R.Młodawskiej okolicznościowy apel, quiz oraz mini wystawę publikacji o drzewach. Tego dnia odbyło się również ślubowanie członków Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody, którzy z tej okazji otrzymali pamiątkowe książki.
R.M.
Europejskie Dni Ptaków w Polsce to część EuroBirdWatch, akcji organizowanej przez BirdLife International w całej Europie i Azji Centralnej. W jeden październikowy weekend od Norwegii po Cypr i od Portugalii po Uzbekistan ludzie wspólnie obserwują ptaki podczas jesiennej migracji. To doskonała okazja, by poznawać piękno świata ptaków i jednocześnie zwracać uwagę na problemy oraz konieczność ochrony gatunków i siedlisk. Tradycyjnie nasi uczniowie wraz z opiekunką SK LOP R.Młodawską włączyli się w świętowanie EDP , wyruszając na spacer po naszej miejscowości. Tym razem zaobserwowaliśmy najwięcej szpaków. Zauważyliśmy również sikorki bogatki, trznadle, wróble, sierpówki, sójki, srokę i zięby. Wyniki naszych obserwacji na specjalnym elektronicznym formularzu trafiły poprzez polską centralę do europejskiego koordynatora w Szwajcarii.
R.M.
W dniu 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych ustanowiony w 2001 roku przez Unię Europejską i Radę Europy. Celem tego wydarzenia jest propagowanie nauki i rozwijanie umiejętności języków obcych oraz pielęgnowanie bogactwa i różnorodności językowej Europy. W tym roku również nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do obchodów tego dnia. Od kilku tygodni przygotowywaliśmy się, aby to wydarzenie pomogło wszystkim nam poznać nieznane kultury i bogactwo europejskie. Od samego rana 26 września uczniowie klas IV-VII przystąpili do konkursu na temat wiedzy o językach. Okazało się,że różnorodność językowa zaskoczyła wszystkich, ale dała możliwość poznania nowych obszarów. Po emocjonującej rywalizacji i rozstrzygnięciu konkursu przystąpiliśmy do kolejnego zadania. Tym razem to nauczyciele stanęli do współzawodnictwa z uczniami. Napięcie widoczne było po obu stronach, ale ostatecznie zwyciężyli nauczyciele!
Kolejnym etapem naszego świętowania były pokazy artystyczne przygotowane przez uczniów klas I-III. Nasi młodsi koledzy zaśpiewali wiele piosenek po angielsku, przy których doskonale się bawiliśmy. Po świetnej zabawie uczniowie zaprosili do degustacji potraw z różnych krajów europejskich, które wcześniej samodzielnie przygotowali. Nie zabrakło pizzy i tortilli, ale również spróbowaliśmy słodkich przysmaków francuskich. Zabawa była wspaniała. Uczniowie już zastanawiają się jak zorganizować Dzień Języków w przyszłym roku.
Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Jeśli w języku kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, poznamy choć kilka słów, pozwoli to nam zawrzeć nowe znajomości i zyskać nowych przyjaciół.
Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!!
Agnieszka Przeorska
Dzieci ze szkół z terenu gminy Bliżyn przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Gminny wyjechały na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Zakopanego. To kolejna atrakcja w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego Gminy Bliżyn pt. "Twórczo spędzam wolny czas". Celem działań jest propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów, przeciwdziałanie uzależnieniom i przemocy oraz zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży.
W drodze do Zakopanego uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Krakowie, gdzie widziały Wawel, Barbakan, Bramę Floriańską i mury obronne. Zwiedziły Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice i wysłuchały hejnału.
Kolejnym punktem wycieczki były baseny termalne w Białce Tatrzańskiej, które zapewnił dzieciom super wodną zabawę.
Następny dzień przyniósł dalsze atrakcje: był wjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę, przejście na Polanę Szymoszkową i powrót wyciągiem krzesełkowym. Dalej: zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach i spacer po słynnych Krupówkach. Dzieci zobaczyły też Wielką Krokiew. Zadowoleni i pełni wrażeń młodzi turyści późnym wieczorem powrócili do domów.
.
Wtorek 19 września godzina 10.00. W szkole rozlega się trzykrotny przerywany dźwięk dzwonka. To sygnał alarmowy wzywający do opuszczenia budynku. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły szybko, sprawnie i bez paniki opuszczają budynek szkolny i udają się w bezpieczne miejsce przy boisku szkolnym. W tym czasie przyjeżdża bojowy wóz strażacki.
Tak wyglądała próbna ewakuacja, której celem było zapoznanie uczniów i pracowników z praktycznym zastosowaniem procedur zachowania w przypadku pożaru czy innych zagrożeń życia i zdrowia. Nad sprawnym przebiegiem ćwiczeń czuwali strażacy z PSP w Skarżysku-Kam., którzy następnie zaprezentowali wyposażenie pojazdu.
R.M.
Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz promowanie nieśmiecenia. Nasi uczniowie uporządkowali teren wokół szkoły i wzdłuż drogi w kierunku Nowek . Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
R.M.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO. ZAPISY NADAL TRWAJĄ !!!
Szanowni Państwo
Bardzo dziękujemy za całoroczną pracę uczniom, rodzicom, nauczycielom.
Serdeczne podziękowania dla pana Wójta i państwa radnych za wspieranie naszej szkoły, za ich obecność w ważnych dla nas uroczystościach.
Szczególne podziękowania kierujemy do ks. Sławomira Spychaja za opiekę i wsparcie duchowe, za modlitwę za nas wszystkich.
Życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.
Pani dyrektor wraz z gronem pedagogicznym.
Potrzebne strony internetowe:
Świnia Góra to jedno z tych miejsc w naszej gminie, które warto zobaczyć i odwiedzić. Właśnie tutaj ,tuż przed końcem roku szkolnego ,wyruszyli na wycieczkę rowerową uczniowie klasy VI z wychowawczynią Renatą Młodawską. Jadąc leśnymi dróżkami wokół rezerwatu podziwiali drzewostany zbliżone walorami do dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Był też czas na odpoczynek w altanie i upieczenie kiełbasek. Trasa powrotna prowadziła przez Jastrzębię i Bliżyn.
R.M.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Pustej Klasy obchodzono 9 czerwca, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie Tego dnia uczniowie naszej szkoły porzucili naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie. Zajęcia edukacyjne przy pięknej pogodzie odbyły sie na powietrzu w Leśnej Klasie Nadleśnictwa Suchedniów. Dzieci uczyły się przy pomocy pani leśnik Marty Ptak rozpoznawać iglaste gatunki drzew naszych lasów po gałązkach i szyszkach oraz wykonały prace z materiałem roślinnym, za które otrzymały upominki. Po zajęciach przyszła pora na pieczenie kiełbasek przy ognisku Następnie uczniowie zapoznali się z ciekawymi tablicami na ścieżce dydaktycznej. Miłą niespodzianką w drodze powrotnej były lody włoskie.
R.M.
W maju tradycyjnie obchodzone jest Święto Książki. Nasza biblioteka włączyła się w obchody tego święta, przygotowując okolicznościowy apel. Celem apelu było wyeksponowanie roli książki i jej szczególnego miejsca w bibliotece, zwrócenie uwagi na korzyści płynące z czytania oraz zachęcanie uczniów do systematycznego odwiedzania bibliotek. A książki informowały o swojej zawartości ,zapewniały, że czekają na czytelnika i zapraszały do biblioteki. Zaproszenie zadziałało i biblioteka zapełniła się czytelnikami.
R.M.
W tegorocznej edycji Dnia bez Śmiecenia pod hasłem #ChceMiSie rozprawiliśmy się z popularnymi mitami dotyczącymi segregowania odpadów. Poznaliśmy zasady kultury segregacji, przećwiczyliśmy w praktyce w formie konkursu rozpoznawanie i sortowanie odpadów ,sprawdziliśmy umiejętność zgniatania butelek PET, rozwiązywaliśmy krzyżówki i wykreślanki . Przeprowadziliśmy zbiórkę makulatury oraz plastikowych nakrętek , z których ułożyliśmy hasło akcji. Wiemy, że wiele odpadów to cenne surowce i pamiętamy, że recykling rozpoczyna się w naszych domach. Szkolną akcję przygotowała R.Młodawska.
R.M.
26.04.2017 roku w Zespole Szkół Publicznych Nr 1 w Skarżysku - Kamiennej odbył się finał XV Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego "Wiedza o Lesie".
Konkurs odbywa się w dwóch etapach: w pierwszym etapie uczniowie rozwiązują test sprawdzający wiedzę teoretyczną o lesie, którego zagadnienia przekraczają program szkolny .Drugi etap – finał-to zadania praktyczne, które sprawdzają umiejętności uczniów. Do drugiego etapu przechodzą uczniowie z najlepszą punktacją z testu. W finale wzięło udział 21 uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu skarżyskiego. Uczestnicy musieli rozpoznać gatunki drzew, tropy zwierząt, gatunki runa leśnego występującego w lasach, zwierzęta leśne, rozpoznać rodzaje drewna na podstawie przekrojów drzew oraz nazwy gatunkowe drzew i krzewów na podstawie liści, gałązek, owoców, nasion.
Po pierwszym etapie nasz uczeń Jakub Solarz, przygotowywany do konkursu przez R.Młodawską, był na pierwszym miejscu . A etap praktyczny potwierdził jego wiedzę i umiejętności . Kuba zajął I miejsce i nagrody –album przyrodniczy i rower! Nagrodą dla szkoły był projektor z torbą.
Nagrody wręczali przedstawiciele Nadleśnictwa Skarżysko- Kamienna , dyrekcji Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 i organizatorka konkursu pani Iwona Zenka, gratulując naszej szkole drugiej z rzędu wygranej w tym konkursie.
R.M.
22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji dzieci ze Szkolnego Koła LOP pod kierunkiem R. Młodawskiej przygotowały apel. Tym razem młodzi aktorzy przedstawili ekologiczną wersję bajki o Jasiu i Małgosi.
W obchody Dnia Ziemi wpisuje się również akcja Fundacji Ekologicznej Arka „Listy dla Ziemi”, do której po raz kolejny włączyła się nasza szkoła. Akcja promuje postawy i działania proekologiczne. Na zajęciach dotyczących odpadów dzieci zdobywały wiadomości o ich powstawaniu, przetwarzaniu i wykorzystaniu. W formie osobistego listu przekazały prośbę o zmianę niekorzystnych przyzwyczajeń. Listy pisane i rysowane były na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury, otrzymanym od Fundacji ARKA. Jeden wybrany list weźnie udział w konkursie na najpiękniejszy List dla Ziemi 2017.
R.M.