Historia i dzień dzisiejszy
Szkoły Podstawowej w Sorbinie
Ponad 40 lat temu oddano do użytku budynek tej szkoły. Spełniły się marzenia kilku pokoleń mieszkańców Sorbina chęci posiadania własnej szkoły. Wcześniej nauka odbywała się w kilku prywatnych mieszkaniach w Sorbinie bądź dzieci chodziły do szkół w Odrowążku i Bliżynie.
Plan wzniesienia budynku szkolnego przewijał się przez cały okres II Rzeczypospolitej.Mimo zapału i energii mieszkańców Sorbina i okolic inwestycja nie została dokończona. Lepsze dni nadeszły wraz z reformą administracyjną i utworzeniem Gromadzkiej Rady Narodowej w Sorbinie. Co prawda już 2 II 1948 r. zapadła decyzja o utworzeniu i budowie siedmioklasowej szkoły w Sorbinie, niemniej jednak dopiero w połowie lat 50-tych przystąpiono do konkretnych działań. Na zebraniu mieszkańców Sorbina, Zbrojowa i Nowek w dniu 2 XI 1955 r. Przewodniczący Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Sorbinie - Stanisław Kopeć przedstawił warunki, w jakich uczą się dzieci i przekonywał zgromadzonych o konieczności budowy nowej szkoły. Poparł go Jan Dąbrowski mówiąc: ”musimy wreszcie zjednoczyć swe myśli i przystąpić do budowy szkoły, bo to dziś najważniejszy cel, do którego winniśmy wszyscy dążyć. Trzeba być przygotowanym na trudności, ale wszyscy przy dobrej chęci i szczerej współpracy na pewno pokonamy przeszkody i wybudujemy szkołę”.
Na wniosek Stanisława Kulińskiego mieszkańcy wsi zobowiązali się do 15 XI 1955 r. zwieść kamień na plac budowy, jednocześnie Sekretarz GRN Mieczysław Żak zaproponował uchwalenie składki, ten pomysł również znalazł aprobatę zebranych. Ostatecznie przyjęto uchwałę, w świetle której każda rodzina miała zasilić konto budowy kwotą 100zł. Jednocześnie wybrano nowy Komitet Budowy Szkoły. Przewodniczącym został wybrany Jan Dąbrowski. Znaczna część prac przygotowawczych wykonana została przez mieszkańców Sorbina, Zbrojowa i Nowek w czynie społecznym. Według sprawozdania Komitetu Budowy Szkoły z dn. 29 V 1956 r. przesłanego do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kielcach ludność wpłaciła na rzecz budowy 14 600zł (253 osoby po 50 zł a więc połowę deklarowanej sumy, a niektórzy więcej ), za co kupiono deski, gwoździe, okucia i kłódki, wybudowano szopę, przywieziono cegłę, wykupiono grunt pod drogę dojazdową. Prócz tego ludność dostarczyła 150 metrów kamienia ( wartość 14 400zł ). Kierownikiem szkoły był w tym czasie (1956 - 1983) Jan Pepaś, następnie jego żona Zofia Pepaś (1983-1991). Warto przy okazji dodać, że nauczyciele miejscowej szkoły zadeklarowali na rzecz budowy 0,5% swoich poborów zasadniczych. W późniejszym czasie zorganizowano zabawę sylwestrową w remizie OSP w Sorbinie, z której dochód przeznaczono również na cele budowy (31 XII 1961 r.). Współorganizatorem tej imprezy był Komitet Rodzicielski Szkoły Podstawowej. W maju 1957 r. wykopano doły pod fundamenty, następnie w czerwcu Stanisław Bernatek z Odrowąża, z którym Komitet podpisał umowę wykonał mury fundamentalne. Następnie przystąpiono do prac budowlanych. Do września 1959 roku wykonano parter budynku szkolnego. Od tego czasu prace prowadził Zakład Budowlano - Remontowy z Dąbrowy (Edward Baliński i Ryszard Czerwieniec). Jednocześnie Władysław Horosz z Sorbina zgodnie z umową podpisaną 6 VIII 1958 r. miał wykonać 38 sztuk okiennych i drzwiowych wraz z kompletnym okuciem i dostosowaniem do parapetów lastrykowych. Na placu szkolnym wykonano również w tym czasie studnię. W czasie trwania prac budowlanych zmarł Przewodniczący Komitetu Budowy Szkoły - Jan Dąbrowski. Nowo wybranym przewodniczącym został Bolesław Borowiec ze Zbrojowa, który przejął
dokumentację budowy 22 V 1960 r.
Ostatecznie budynek szkolny został wykonany 30 I 1960 r., oddany do użytku w lutym tegoż roku. W latach następnych dobudowano salę gimnastyczną, kotłownię i łącznik. Wszystkie budowle powstały w dużej mierze dzięki ofiarności społeczeństwa wiosek Sorbin, Zbrojów i Nowki. Obecnie szkoła dysponuje 8 klasami lekcyjnymi, salą gimnastyczna, pomieszczeniem biblioteki, zapleczem kuchennym oraz boiskiem szkolnym. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie jej imienia 3 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Inicjatywa wyszła od rodziców, z przede wszystkim środowiska akowskiego, wśród których największą aktywność wykazali żołnierze 3 pułku, a zwłaszcza Tadeusz Ciuk z Bliżyna - prezes koła ŚZŻ AK w Bliżynie i Edward Paszkiel - prezes inspektoratu ŚZŻ AK w Skarżysku - Kamiennej.
Biorąc pod uwagę bohaterską przeszłość pułku oraz jego dowódcy płk. A. Hedę oraz fakt, że wielu żołnierzy wywodziło się z Sorbina i okolicznych miejscowości, kierownictwo szkoły złożyło odpowiedni wniosek do władz gminy. Rada Gminy w Bliżynie uchwałą
Nr XIX/166/97 z dnia 25 IV 1997 r. nadała Szkole Podstawowej w Sorbinie imię 3 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Uroczystość nadania szkole imienia i przekazania sztandaru odbyła się 20 VI 1998 r. Sztandar dla szkoły ufundowała Fundacja Teresy i Zdzisława Knobell z Warszawy. W uroczystości wziął udział ostatni dowódca 3 Pułku
płk Antoni Heda ps. „Szary”.
Do końca sierpnia 2012r. szkołą od wielu lat zarządzał dyrektor Henryk Żak ( od 1991r do 2012r – stanowisko dyrektora szkoły), który na swoim koncie miał od wielu lat bardzo dobre wyniki w nauce uczniów oraz kadry pedagogicznej. Od września odszedł na emeryturę.
We wrześniu 2012 roku Szkoła Podstawowa w Sorbinie została przejęta przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką ze względu na małą liczbę dzieci. Prezesem Towarzystwa została pani Monika Solarz.
W chwili obecnej do szkoły uczęszcza 38 dzieci z klas 0-VI.
W roku szkolnym 2013/2014 lista pracowników przedstawia się następująco: Bożena Święs - dyrektor szkoły, Halina Fidor, Agnieszka Boczek, Agnieszka Więckowska, Katarzyna Trzebińska, Sylwia Olejarz, Halina Kopeć, Renata Młodawska, Grzegorz Supierz, Łukasz Pietrzyk- nauczyciele. W okresie istnienia placówki jej mury opuściło ok. 1000 absolwentów. Wielu z nich mieszka w różnych zakątkach Polski. Często zajmują odpowiedzialne stanowiska. To, że wyjechali, awansowali zawdzięczają często tej szkole, która dała im solidne podstawy wiedzy, wpoiła konieczność dobrej nauki aby coś w życiu osiągnąć. Bo dobra szkoła to przede wszystkim dobrzy i ofiarni nauczyciele.
W 40 letniej historii tej placówki przez jej mury przewinęła się cała plejada nauczycieli. To im szkoła zawdzięcza swoje sukcesy. Niewątpliwym sukcesem tej szkoły jest wysoki poziom nauczania. Świadczą o tym chociażby losy absolwentów. Zdecydowana większość młodzieży dobrze zdaje egzaminy do szkół średnich. Preferowane są licea ogólnokształcące i technika. Również bardzo wielu studiuje. Aktualnie nasza młodzież studiuje na uniwersytetach i politechnikach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu, Opolu, Lublinie, Częstochowie, Kielcach. Nasi absolwenci są nauczycielami, inżynierami, prawnikami, lekarzami. Nierzadko posiadają tytuły naukowe. Piastują odpowiedzialne stanowiska. Niestety, większość z absolwentów znajduje pracę gdzieś w Polsce co powoduje określone skutki demograficzne dla naszych wiosek. Ale ci absolwenci zawsze są z nami, wspierają swoje rodziny, wioski, szkoły.
Cieszą nas wszystkich osiągnięcia szkoły. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że w czasach w których żyjemy nie ma nic pewnego. Byt wielu szkół w Polsce jest zagrożony.
Szkoła podstawowa w Sorbinie nie jest tutaj wyjątkiem. Myślimy jednak, że przy przychylności władz samorządowych i oświatowych utrzymamy tą placówkę.