Dzisiaj o godzinie 9 Uroczystą Maszą Świętą,rozpoczeliśmy Nowy Rok Szkolny 2015/2016. Po mszy Pani Dyrektor pierwszym dzwonkiem rozpoczęłą rok szkolny. Uroczyście powitani zostali uczniowie wraz z rodzicami i nauczycie. Witamy w gronie uaczycielskim Panią Aleksandrę Kurpińską, którą będzie uczyć w naszej szkole języka angielskiego.
W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klas I , II i IV otrzymują podręczniki ministerialne.
Serdecznie zapraszamy na inaugurację Nowego Roku Szkole 2015/2016 naszej szkoły. Uroczystości rozpoczniemy o godzinie 9:00 Mszą Świętą w parafialnym Kościele.
Zaraz po mszy udamy się na rozpoczęcie do budynku szkoły.
Już po raz trzeci w dniu 23 sierpnia 2015 r. w Sorbinie zostaną zorganizowane Dożynki Gminne. Organizatorami święta plonów jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką, Parafia NSJ w Sorbinie, Urząd Gminy Bliżyn oraz Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie.
Podczas Gminnych Dożynek w Sorbinie zostanie rostrzygnięty „Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy". Wieniec, który otrzyma nagrodę główną będzie reprezentować Gminę Bliżyn podczas Dożynek Powiatowych w dniu 30 sierpnia 2015 r. w Skarżysku-Kamiennej. Uroczystości dożynkowe rozpoczniemy o godz. 16.00 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Sorbinie, po której nastąpi przejście korowodu dożynkowego na plac szkolny , na którym odbędą się oficjalne uroczystości dożynkowe a następnie program rozrwykowy. O godz. 19.15 wystąpi zespół disco polo - Tarzan Boys. Więcej informacji na plakacie.
Zapraszamy do udziału w konkursach na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz na najsmaczniejszą potrawę regionalną
Szanowni Państwo,
coraz więcej młodych ludzi sięga po tzw. dopalacze, które są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Często robią to nieświadomie, nie wiedząc, że wywołują one negatywne skutki dla organizmu zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, wywołujące
w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacji. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności ze stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych”, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.
Dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą ich zażywaniu. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe, np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.
Do mniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe.
Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia zaliczamy: zawał serca, udar mózgu, śpiączkę, niewydolność nerek, wątroby, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.
Istotna jest profilaktyka prowadzona w szkołach, wdrażane programy, prowadzone pogadanki, spotkania z lekarzami, psychologami, którzy w adekwatny sposób przybliżą dzieciom
i młodzieży negatywne skutki sięgania po dopalacze. Ważne jest słuchanie
i wsłuchanie się w problemy dzieci/młodzieży oraz obserwowanie ich zachowań. W sytuacji występujących niepokojących objawów, świadczących o zatruciu dopalaczami należy niezwłocznie wezwać lekarza, bowiem liczy się każda sekunda dla ratowania życia.
Święto kościelne, obchodzone 15 sierpnia, a zarazem dzień ustawowo wolny od pracy. Dzień ten upamiętnia wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci. Jest to dogmat uznawany w kościele katolickim, w Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu. Oficjalne wpisanie go do konstytucji apostolskiej miało miejsce w 1950 roku. Tradycja obchodów sięga jednak już V wieku. Jako że w wielu krajach europejskich czci się Maryję jako patronkę ziemi i roślinności, dzień 15 sierpnia nazywany jest w Polsce często Świętem Matki Boskiej Zielnej (a w Czechach - Korzennej). Stąd dawniej bardzo popularny, obrzędem było błogosławienie wiązanek kwiatów, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa w nadchodzącym lecie. Co roku najważniejsze uroczystości kościelne organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje wniebowzięcia. W kościele katolickim, zwłaszcza w Polsce, kult maryjny jest bardzo żywy. Dlatego wiele osób z całego kraju na początku sierpnia wybiera się również w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – by dotrzeć do celu właśnie na obchody 15 sierpnia. Cerkiew prawosławna obchodzi podobne święto pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy. Z kolei protestanci sprzeciwiają się jakimkolwiek uroczystościom, powołując się na całkowity brak informacji o tym wydarzeniu w Piśmie Świętym. Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego.
W naszej szkole odbywały się zajęcia popularyzujące projekt realizowany przez Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian".
" Pola tętniące życiem - kampania edukacyjna na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" to projekt edukacyjny, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej dotyczącej wartości przyrodniczej terenów rolniczych Polski oraz propagowanie działań prowadzących do jej zachowania.
Na zajęciach dla przedszkolaków,klas 1-3, 4-6 oraz dla lokalnej społeczności animator Piotr Dębowski podkreślał uroki krajobrazu rolniczego, znaczenie przyrody rodzimych obszarów wiejskich,pokazywał jej piękno i róznorodność, zaciekawiał biologią i ekologią gatunków związanych z terenami rolniczymi. Dzieci aktywnie i chętnie uczestniczyły w zajęciach, za prawidłowe wykonanie zadań otrzymały nagrody. R.M.
Program "Trzymaj formę "edukuje i wdraża do aktywnego stylu życia.W trakcie tegorocznych zajęć uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty "Owoce i warzywa w języku angielskim",obliczali swoje BMI, wykonali pełnowartościowe kanapki- "Moje drugie śniadanie"oraz sałatki owocowe i warzywne.Przygotowany został również apel na temat zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia. Uczniowie przeszli testy sprawnościowe na wychowaniu fizycznym.
Na przerwach, jak też na festynie rodzinnym, zorganizowano gimnastykę dla wszystkich. Dzieci były na wycieczkach rowerowych, ćwiczyły na przyrządach fitness nad zalewem w Bliżynie.
R.M.
19.06.2015 roku uczniowie czwartej klasy: Kacper Lisowski, Krzysztof Łazarczyk, Hubert Rurarz, Jakub Solarz po zdaniu wymaganych egzaminów otrzymali od panów policjantów aspiranta sztabowego Pawła Jelonka i aspiranta Grzegorza Mamli karty rowerowe. Panowie policjanci opowiedzieli również uczniom o bezpieczeństwie podczas nadchodzących wakacji.
Nowym pełnoprawnym uczestnikom ruchu drogowego serdecznie GRATULUJEMY!!!
1 czerwca w naszej szkole odbył się Festyn rodzinny połączony z Dniem Matki i Ojca oraz Dniem Dziecka w ramach realizacji zadania publicznego gminy Bliżyn realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką pt:
„Wolny czas spędzam bez nałogów”
W czasie trwania festynu dzieci z klas 0 - I przedstawiły inscenizacje okolicznościowe dla mamy i taty a klasy IV-VI pogadanki profilaktyczne na temat szkodliwości nikotyny i alkoholu. Odbył się również konkurs plastyczny dla klas 0-VI na plakat promujący zdrowy styl życia bez nałogów oraz konkursy sprawnościowe dla dzieci i dorosłych. Na wszystkich czekały pieczone kiełbaski oraz zabawy w ogrodzie szkolnym.
30 maja odbyła się wycieczka po Kielecczyźnie zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką w Sorbinie przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Gminny Bliżyn. Dzieci zwiedziły Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno w Krajnie k. Kielc oraz Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej pod Świętym Krzyżem. Odwiedziły także Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach, gdzie wysłuchały pogadanek na temat przeciwdziałania alkoholizmowi, paleniu i narkomanii oraz prawidłowego poruszania się w ruchu drogowym.
Wycieczka została zorganizowana w ramach konkursu ofert gminy Bliżyn na realizację projektu pt. Wolny czas spędzam bez nałogów
.
W tegorocznym konkursie plastycznym ''Co nam daje las" zorganizowanym przez Nadleśnictwo Suchedniów nasza uczennica Dorotka Obara zdobyła III miejsce w kategorii klas I-III.
Gratulujemy!
R.M.
21 maja na spotkaniu z rodzicami odbyła się pogadanka z pokazem multimedialnym na temat „Bezpieczeństwa na drodze”. Poruszana była konieczność posiadania odblasków przez dzieci i dorosłych oraz zmianach w Kodeksie Drogowym.
24 mają obchodzimy Święto Zesłania Ducha Świętego, zwane też Pięćdziesiątnicą,a potocznie Zielonymi Świątkami.
Święto to jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada na 49 dzień od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc przypada również w niedzielę. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej.
Informacje dotyczące budowy
Boisko będzie posiadało poliuretanową nieprzepuszczalną nawierzchnię. W jego skład wchodzą:
- boisko do piłki ręcznej (mini nożnej), o wymiarach 22,0 X 44,0 m,
- boisko do piłki siatkowej o wymiarach 18,00 X 9,0 m,
- dwa boiska do piłki koszykowej o wymiarach 15,0 X 22,0 m,
- boisko do tenisa o wymiarach 10,97 X 23,78 m.
Kolorystyka boiska to kolor czerwony i zielony oraz biały kolor linii. Będzie ogrodzone siatką stalową ocynkowaną o wysokości 4 m w kolorze zielonym. Do boiska zostanie dobudowany dojazd z kostki brukowej. Wykonane zostanie również odwodnienie.
Budową boiska zajmuje się firma Moris-Sport z Warszawy. Koszt całej inwestycji to 507995,93 zł brutto .W 75% jest sfinansowana przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.