Dzień 29 września na trwale zapisze się w historii Szkoły Podstawowej w Mroczkowie, która uroczyście świętowała Jubileusz 100.lecia powstania. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup JE ks. Piotr Turzyński. Po nabożeństwie poświęcono i odsłonięto obelisk pamiątkowy poświecony Ludwice i Stanisławowi Wojnarowskim. Na sali gimnastycznej przybyłych powitał dyrektor szkoły Sylwester Koziński dziękując wójtowi gminy Mariuszowi Walachni i Radzie Gminy z przewodniczącym Tadeuszem Łyjakiem za piękny dar na 100.leie szkoły, jakim był jej kompleksowy remont. Wśród gości byli księża, samorządowcy, przedstawiciele Wojska Polskiego, szkół i instytucji współpracujących ze szkołą, byli i obecni pracownicy szkoły oraz – jako że „szkoła to nie mury” – społeczność szkolna. Na uroczystości obecna była dyrektor naszej szkoły p. Bożena Święs, która wraz z innymi dyrektorami przekazała jubileuszową statuetkę.Dyrektor przybliżył historię szkoły, którą poznaliśmy od strony uczniów w programie artystycznym zatytułowanym „Teleekspres”. Wystąpili też absolwenci i uczniowie szkoły.
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję „Sprzątania Świata”. Uczniowie wyposażeni w kolorowe worki do selektywnej zbiórki odpadów wybrali się w okolice szkoły oraz na drogi naszej miejscowości. Posprzątali śmieci, które zamiast w koszu znalazły się w przydrożnym rowie czy na chodniku oraz te, które szpecą nasz krajobraz. Mamy nadzieję,że uczniowie dali też przykład tym, którzy te śmieci zostawiają. Już niedługo pojawią się kosze na śmieci na przystankach, które zostaną wykorzystane w odpowiednim celu.
28 września po godzinie 11.00 z Plant przy ul. Sokolej ruszył IX Marsz Różowej Wstążeczki. Uczniowie klasy VII i VII uczestniczyli w marszu,który promował profilaktykę raka piersi. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim uświadomienie wszystkich kobiet, że zapobieganie jest skuteczniejsze niż leczenie. Różowa wstążeczka to międzynarodowy symbol walki z rakiem piersi, uczestnicy marszu solidaryzują się z kobietami po mastektomii piersi.
Dnia 21 września uczniowie szkoływybrali sie na wycieczkę organizowaną przez Panią Halinę Fidor, z funduszy projektu. Program wycieczki był następujący: pierwszym naszym przystankiem było Muzeum Regionalne Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Uczniowie zwiedzili kościół, gdzie w krypcie pochowany jest Jan Kochanowski. Następnie udali się do Zamku w Janowcu, gdzie zwiedzili zamek, który należał do dalszej rodziny Kochanowskich. Tam poznali kawałek historii rodu Kochanowskich. Kolejnym przystankiem, a zarazem ostatnim były Magiczne Ogrody, gdzie uczniowie mogli bawić się na karuzelach, zjeżdżalniach i kolejkach oraz innych atrakcjach
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
W dniu 03.09.2018 o godzinie 9.00 uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Sorbinie spotkali się na uroczystej mszy św. w kościele p.w. NSPJ w Sorbinie, sprawowanej przez ks. prooszcza Aleksego Kołsuta. Nastepnie udali się na teren szkoły, aby wspólnie inaugurować rozpoczęcie nowego roku. Pani Dyrektor Bożena Święs powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie. Od marca w szkole trwa termomodernizacja budynku, prace są na wykończeniu, ale uczniowie już mogą uczyć się w odnowionych salach lekcyjnych, zaopatrzonych w nowoczesny sprzęt multimedialny. Wkrótce uczniowie i nauczyciele uczyć się będą w pełni zmodernizowanej szkole XXI w.
Nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w Ogólnopolskim konkursie dla szkół podstawowych DO HYMNU. Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Zadaniem konkursowym jest wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. Przesłuchanie konkursowe I etapu odbędzie się w naszej szkole 26 października -dwuosobowe jury dokona rejestracji dźwięku i obrazu oraz oceni występ uczniów.
R.M.
Reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości otwarcia Izby Pamięci im.Generała Antoniego Hedy- Szarego w osadzie leśnej Klepacze na terenie Nadleśnictwa Starachowice. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Teresy Hedy- Snopkiewicz- córki generała A.Hedy. Po Polowej Mszy Świętej, wystąpieniach zaproszonych gości , występach artystycznych i odśpiewaniu Hymnu Państwowego został posadzony Dąb Pamięci Generała Antoniego Hedy -Szarego. Odsłonięta została również pamiątkowa tablica i otwarto Izbę Pamięci. Spotkanie przy ognisku partyzanckim i śpiewanie pieśni patriotycznych zakończyło tę wyjątkową uroczystość.
R.M.
Dnia 20 czerwca rozstrzygnięty został w naszej szkole konkurs na zbiórkę baterii. Uczniowie, którzy przez cały rok zbierali zużyte baterie otrzymali nagrody z rąk wójta Bliżyna Mariusza Walachnii. Pan wójt wręczył również karty rowerowe uczniom klasy IV Jagodzie Jarosz, Jakubowi Kołkowi oraz Wojtkowi Kowalczykowi.
W dniu 12 czerwca uczniowie naszej szkoły zaprosili swoich rodziców na spotkanie z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Połączylismy te dwie przepiękne uroczystości,żeby podziękować rodzicom za ich trud, miłość i cierpliwość, której tak wiele potrzeba. Uczniowie klasy 0 zaśpiewali piosenki, uczniowie klas I-III przedstawili program muzyczno-słowny program artystyczny. Na koniec Samorząd Uczniowski przedstawił występ kabaretowy "Jak mama tatę poznała". Na koniec zaprosiliśmy rodziców na poczęstunek i wspólne rozmowy.
Światowy Dzień Ziemi – to największe ekologiczne święto świata, obchodzone obecnie w 192 krajach. Na całym świecie odbywają się obchody – są marsze, wystawy, wiece, wspólne sadzenie drzew. W naszej szkole z tej okazji został przygotowany przez SK LOP pod kierunkiem R.Młodawskiej poranek ekologiczny. A następnie uczniowie, zaopatrzeni w rękawiczki i narzędzia, zajęli się upiększaniem najbliższego otoczenia szkoły. Zostały posadzone rośliny, które jednocześnie będą i ozdobą, i doskonałym pożytkiem dla zapylaczy.
R.M.
13 kwietnia 2018r. w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorem eliminacji powiatowych jest Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Starostwo Powiatowe. W kategorii Szkoły podstawowe klasy VII oraz gimnazja klasy II-III nasz uczeń Kuba Solarz zajął I miejsce i zdobył cenną nagrodę -rower! W konkursie wzięło udział 40 uczestników podzielonych na 3 grupy wiekowe: szkoły podstawowe klasy I-VI, szkoły podstawowe klasy VII i gimnazja klasy II i III oraz ostatnią grupę stanowiły szkoły ponadgimnazjalne, reprezentujących wszystkie gminy z terenu powiatu skarżyskiego. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość uczestników. Poziom wiedzy zaprezentowanej przez młodzież biorącą udział w turnieju był niezwykle wysoki i wyrównany. Żródło: http://www.blizyn.pl/…/2256-jakub-solarz-najlepszy-w-powiec…
http://www.skarzysko24.pl/…/20568-mlodziez-zapobiega-pozaro…
R.M.
W piątek (13.04..br.) w Zespole Szkół w Bliżynie odbył się koncert profilaktyczny w wykonaniu zespołu „PATRYZANT” przygotowany dla młodzieży szkolnej z ternu gminy Bliżyn. Uczestnicy spotkania mogli posłuchać o doświadczeniach Krzysztofa Toczko z zespołu „PARTYZANT”, który działa na rynku muzycznym od ponad 20 lat (wcześniej muzyk legendarnego zespołu „Dżem”). W zespole artysta gra wspólnie z synem Mikołajem, koncertują również poza granicami naszego kraju. Muzyk przedstawił swoje życiowe refleksje, wspomnienia, opowiadał o muzykach rockowych, bardzo często uzależnionych od narkotyków. Przekonywał, że wszelkie używki to zło. Przez cały czas muzyk namawiał młodzież do podejmowania mądrych i przemyślanych decyzji i wyborów. Podkreślał, że warto rozwijać swoje pasje, zainteresowania oraz to, że trzeba inwestować w siebie, w swój rozwój i nie dać się namówić do zażywania środków odurzających. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowiadań oraz porywających utworów muzycznych w wykonaniu artystów.
R.M.
15 marca w Szkole Podstawowej w Bliżynie przeprowadzone zostały eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Turniej rozegrano w dwóch kategoriach: klasy IV-VI SP oraz Gimnazjum i klasa VII szkoły podstawowej. Łącznie rywalizowało 22 uczniów – 12 w pierwszej grupie i 10 w drugiej.
W kategorii Gimnazjum i kl.VII pierwsze miejsce zdobył nasz uczeń Jakub Solarz, przygotowywany przez H.Fidor. Gratulujemy sukcesu !
R.M.
8 marca był w naszej szkole okazją,aby w sposób szczególny pamiętać o kobietach. Uczniowie przygotowali występ, w skład którego wchodziły skecze kabaretowe o kobietach, tańce w przebraniach oraz piosenki. Chłopcy przygotowali wspaniałe stroje i włożyli wiele wysiłku,aby ten dzień był uroczysty i radosny. W podziękowaniu za niespodziankę dziewczęta wystąpiły dla chłopców z okazji Dnia Mężczyzny, który obchodzony jest 10 marca. Wszyscy bawili się znakomicie i już czekamy na kolejne wystepy naszej młodzieży.
Kończy się karnawał i była to okazja do zorganizowania zabawy w naszej szkole. Postanowiliśmy,aby w tym roku bawić się przy przebojach z lat 60-tych i 70-tych. Była to również okazja do zaproszenia do wspólnej zabawy mieszkańców Sorbina i okolic. Przygotowaliśmy na ten dzień wiele atrakcji, występów i zabaw. Wszyscy doskonale się bawili, a w przerwie zaprosiliśmy gości na poczęstunek w klimacie PRL-u..Zabawa podobała się zarówno gościom jak i młodzieży naszej szkoły, którzy już planują kolejne spotkanie.
22 stycznia w Szkole Podstawowej w Sorbinie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, na które uczniowie zaprosili wszystkich starszych mieszkańców oraz swoich dziadków i babcie. Uczniowie przygotowali przedstawienie, wiersze, skecze oraz piosenki, które zaprezentowali przed publicznością, która reagowała śmiechem i oklaskami. Po części artystycznej dzieci zaprosiły babcie i dziadków do wspólnej zabawy. Starsi goście bawili się doskonale, tańczyli i brali udział w konkursach. Wspólne śpiewy, tańce i zabawy były doskonałą okazją do spotkania różnych pokoleń, poznania się lepiej. Spotkanie to zaowocowało planami wspólnej zabawy karnawałowej w stylu lat młodości naszych dziadków i babć, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez wszystkich. Uczniowie postanowili też odwiedzić tych, którzy nie mogli przyjść do naszej szkoły z życzeniami i piosenkami.