Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” zakończył się wartościowym tematem! Tematyka zagrożeń w internecie jest niezwykle istotna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wiele osób korzysta z sieci na co dzień. Ważne jest, aby zarówno seniorzy, jak i młodzież mieli świadomość zagrożeń, takich jak fałszywi znajomi, oszustwa związane z biurami podróży czy fałszywe zbiórki charytatywne.
Dyskusje na temat ataków socjotechnicznych, phishingu oraz metod oszustw, jak np. „metoda na wnuczka”, pomagają w budowaniu umiejętności krytycznego myślenia i ostrożności w sieci. Ćwiczenia praktyczne na komputerach z pewnością przyczyniły się do lepszego zrozumienia tych zagrożeń i sposobów, jak się przed nimi bronić.
Certyfikaty ukończenia projektu to doskonała forma uznania za wysiłek i zaangażowanie uczestników. To nie tylko motywuje do dalszej nauki, ale także pokazuje, że zdobyta wiedza jest cenna i doceniana.
Cieszy mnie, że zarówno dzieci, jak i seniorzy wyszli z zajęć bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie. Takie inicjatywy są kluczowe dla budowania społeczeństwa, które potrafi się bronić przed zagrożeniami w internecie. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w projekt
Każdego roku, 21 marca, obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości na temat tego zespołu genetycznego oraz wsparcie osób dotkniętych jego skutkami. Data nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do genetycznego podłoża Zespołu Downa – trisomii 21 chromosomu.
Tego dnia ludzie na całym świecie noszą skarpetki w różnych kolorach, co symbolizuje różnorodność oraz akceptację.
Żegnamy zimę , witamy wiosnę!
Najmłodsi uczniowie z p. Agnieszką , p. Mariolą i p. Anitą przygotowali piękną Marzannę i pokazali, jak przeganiają zimę i przywołują ciepłe, życiodajne dni wiosny wierszem i piosenką. Nie zabrakło też zagadek, które przypomniały o zwiastunach wiosny.
Walentynki to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem. A celem tego dnia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły). Wśród społeczności szkolnej królował oczywiście kolor czerwony.
Dnia 17 stycznia w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym szczególnym dniu uczniowie klas I-III pod kierunkiem pani Marioli Okły i pani Agnieszki Werens oraz przedszkolaki pod kierunkiem pani Moniki Werens przygotowali dla swoich ukochanych Babć i Dziadków liczne niespodzianki. W programie znalazły się występy artystyczne, w których dzieci, na tle dekoracji przygotowanej przez paną Anitę Banaś , recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz grały i tańczyły.
Nie zabrakło także wspólnych chwil wzruszeń, gdyż każda Babcia i każdy Dziadek otrzymali od swoich wnuków własnoręcznie wykonane laurki oraz drobne upominki. Uroczystość była pełna radości, śmiechu i ciepłych słów, a Seniorzy nie kryli wzruszenia, dziękując za piękne życzenia i ciepło, które otrzymali.
Po wspólnej zabawie, konkursach i tańcach przyszedł czas na poczęstunek, podczas którego Babcie i Dziadkowie mieli okazję porozmawiać z innymi gośćmi i podzielić się swoimi wspomnieniami. Był to dzień pełen miłości i wdzięczności, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Jasełka przybliżają społeczności szkolnej piękno tradycji bożonarodzeniowych, jak też integrują uczniów, rodziców , dziadków i nauczycieli w radosnym świętowaniu. Do szkoły przybyli również: wójt gminy Mariusz Walachnia, sołtys Sorbina Monika Solarz i Zbrojowa Magdalena Żak, przedstawicielka Klubu Seniora „Pogodni” Ewa Matla .
Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence.
Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością.
Pani katechetka Zofia Woźniak wręczyła nagrody uczniom w konkursie na ozdobę choinkową.
Zabawa andrzejkowa zakończyła kolejny projekt profilaktyczny "Mądry wybór, świadoma decyzja" realizowany ze środków gminy Bliżyn. Kolejny już projekt związany jest z realizacją programów profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomani, uzależnieniom behawioralnym i przemoc, zagospodarowanie czasu wolnego, w szczególności poprzez konkursy plastyczne, turystykę i inne formy.
Ze środków pozyskanych z tego projektu uczniowie szkoły byli ma wycieczce w Parku Legend w Nowej Słupi, na basenie w Starachowicach, uczestniczyli w koncertach Filharmonii oraz innych atrakcjach. W trakcie trwania projektu uczniowie spotykali się przedstawicielami policji, seniorów i innych instytucji, a na zakończenie wykonali plakaty związane z tematyką projektu. Wszystkie wyjazdy, nagrody, poczęstunek podczas andrzejek oraz festynu rodzinnego pochodzi ze środków tego projektu.
Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Dzień naszych szkolnych andrzejek przepełniony był niespodziankami, niezobowiązującymi wróżbami i zabawami. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.
21 listopada b.r. w Sali Konferencyjnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie poświęcone obchodom Światowego Dnia Rzucania Palenia 2024, podczas którego nastąpiło rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Rzuć palenie razem z nami”. Organizatorem konkursu był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Skarżysku-Kamiennej. Współorganizatorem konkursu był Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej. Konkurs miał na celu promowanie wśród dzieci i ich rodziców zachowań korzystnych dla zdrowia wynikających z życia wolnego od nałogu tytoniowego. W spotkaniu uczestniczyły dzieci, które wzięły udział w konkursie oraz ich rodzice, nauczyciele i opiekunowie a także członkowie komisji konkursowej oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej p. Urszula Wiśniewska. Podczas spotkania przekazano informacje dotyczące szkodliwości palenia papierosów, motywacji i wsparcia w procesie rzucania palenia.
W kategorii klas 1-3 Dominik Boruń zdobył II miejsce, a Natan Cairns wyróżnienie. Nagrodę otrzymała również Pola Płusa. Gratulujemy!
" 11 listopada jest symbolem miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i symbolem zwycięstwa’’- tymi słowami rozpoczęła się w naszej szkole uroczystość z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę. W montażu słowno-muzycznym wybrzmiały słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości, ukazali piękno ojczystej poezji i pieśni patriotycznej.
Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowania wszystkim pracownikom szkoły, nauczycielom oraz uczniom, którzy tworzą wspólnotę naszej placówki. W ten dzień pamiętamy o wszystkich, którzy mają wpływ na naszą edukację, a uczniowie naszej szkoły przygotowali krótkie przedstawienie pokazujące trudy pracy nauczyciela z przymrużeniem oka .
"ŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS, UCZNIEM BĘDZIE KAŻDY Z NAS"
Pod tym hasłem w dniu 11 października jedenastu uczniów Szkoły Podstawowej w Sorbinie złożyło ślubowanie i zostało pasowanych na ucznia.
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili piękny program artystyczny, w którym wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał Dyrektor Henryk Żak. Ciepłe i miłe słowa skierował do pierwszoklasistów obecny na uroczystości Wójt Gminy Mariusz Walachnia. Pochwalił umiejętności najmłodszych uczniów, życzył im samych miłych chwil w szkole. Pan wójt, radny Zbigniew Domagała , Rada Rodziców, Rodzice i starsi koledzy wręczyli dzieciom upominki.
Po uroczystym apelu uczniowie klasy I wraz z obecnymi gośćmi udali się na poczęstunek.
Drodzy rodzice! Drodzy uczniowie!
Szkoła Podstawowa w Sorbinie w porozumieniu z PCK w Skarżysku- Kam. organizuje zbiórkę pieniędzy dla ofiar powodzi na Dolnym Śląsku. W związku z tym prosimy o dostarczenie do szkoły środków pieniężnych, które zostaną wrzucane do puszki PCK w naszej szkole.
Akcja jest dobrowolna. Dziękujemy za dobre serca.
W poniedziałek drugiego września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025.
Na początku został odśpiewany hymn państwowy , następnie Pan Dyrektor Henryk Żak przywitał wszystkich zgromadzonych. Po przedstawieniu grona pedagogicznego Pan Dyrektor życzył uczniom, aby ten nowy rok szkolny był czasem odkrywania nowych pasji i zainteresowań, budowania wartościowych relacji koleżeńskich oraz aby mogli cieszyć się zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami.
Początek września to szczególny miesiąc, który nie tylko kojarzy się z początkiem roku szkolnego, ale jednocześnie przywołuje pamięć wybuchu II wojny światowej. Pan Dyrektor przypomniał więc o tych tragicznych wydarzeniach lat 1939-1945.
Z żalem i smutkiem żegnamy naszego kolegę Zbigniewa Ferensztajan, nauczyciela matematyki, byłego pracownika Szkoły Podstawowej w Sorbinie ,męża naszej drogiej koleżanki Janiny Ferensztajn. Z ogromnym smutkiem i bólem przyjęliśmy wiadomość o Jego śmierci...Tym samym składamy wyrazy współczucia i żalu całej Rodzinie oraz Bliskim. ... na zawsze pozostanie w naszych sercach. ...